Örmények és szírek magyar földön – Hungarikumokkal a világ körül 8/2
Magyarországon otthonra lelt örmények és szírek mesélnek a Hungarikumokkal a világ körül újabb epizódjában.
A spanyolországi Getafe városában lesz fociedző az a szír férfi, akit az N1 TV operatőre elgáncsolt Röszkénél, amint a gyermekével szaladt. Korábban az is felmerült a férfival kapcsolatban, hogy esetleg az al-Kaida egyik szárnyát támogatja. A spanyolok munkát és tartózkodási engedélyt adnak neki, de menekültstátuszt nem.
Spanyolországban, Getafe városában lesz fociedző az a szír migráns, akit az N1TV operatőre gáncsolt el, miközben fiával a karjában szaladt a rendőrök elől Röszkénél – jelentette be a Madridtól délre található kisváros polgármestere szerdán.
„Ez egy újabb lépés, amellyel Getafe városa kimutathatja szolidaritását” – fogalmazott Sara Hernández, aki elmondta, hogy a férfit és családját egy berendezett lakás várja, továbbá nem menekültstátuszt kap, hanem munkaszerződést, így mint külföldi munkavállaló kaphatja meg a tartózkodási engedélyt.
Külföldi munkavállalóként egyébként lényegesen kevesebb jog illeti meg a migránst, mintha menekültstátuszt kapott volna, és a menekültekkel ellentétben ki is lehet utasítani, ha bűncselekményt követ el.
Az 52 éves Oszama al Abd al Mohszent, aki hazájában tornatanári felügyelő és edző volt az Al Fituwa Football Clubnál, a spanyol futballedzői oktatási központ (CENAFE) alkalmazza majd. A férfi felkutatásának ötlete is tőlük származik. Egy arabul jól beszélő diákjukat küldték Münchenbe, akinek pedig egy újságíró segített.
Miguel Ángel Galán, a központ elnöke szerint az ajánlatot örömmel és azonnal elfogadta a szír férfi, csak azt kérte, segítsenek neki abban, hogy Törökországban tartózkodó felesége és másik két gyereke is Spanyolországba utazhasson. Az elképzelések szerint az edző a későbbiekben a Getafe C.F. nevű csapatnál fog dolgozni.
Az Alfahír arról írt, hogy a férfi – korábbi facebookos borítóképe alapján – az al-Kaida szíriai szárnyával szimpatizálhatott, bár a Mandiner által megkérdezett szakértő szerint a képen lévő iszlám zászló nem utal erre egyértelműen. Mindenesetre időközben Mohszen törölte magát a Facebookról.